یکم تیرماه ،آغاز مهلت ارسال اظهارنامه های مالیاتی عملکرد مشاغل سال 1402

ثبت نام وام ازدواج 1402 ؛ هر آنچه باید بدانید !

عناوین اصلی مقاله

مقدمه ثبت نام وام ازدواج 1402:

marrage loan register

ازدواج یکی از مهم ترین و البته شیرین ترین مراحل زندگی برای هر فرد است. با گذاشتن زمان و تغییرات رسوم در میان ایرانیان و البته پیچیده تر شدن و سخت تر شدن شرایط اقتصادی جامعه ، این مرحله شیرین و دوست داشتنی نیز دست خوش مشکلات و سختی های مالی و اقتصادی خاص خود شده است.

در همین راستا و با هدف کمک و ترغیب جوانان به ازدواج ، دولت جمهوری اسلامی ایران ، برنامه پرداخت وام ازدواج را به بانک ها مصوب کرده است و برای این کار به آن ها بودجه می دهد.

مبلغ و شرایط وام ازدواج هر سال و باتوجه به قوانین جدید مالی و شرایط اقتصادی کشور ، دچار تغییرات می شود. از این رو در این مقاله می خواهیم شما را با جدیدترین قوانین وام ازدواج در سال 1402 آشنا کنیم و امیدواریم که محتوای این مقاله بتواند شما را در امر دریافت این وام یاری کند.

معرفی سامانه وام ازدواج:

سامانه وام ازدواج به نشانی اینترنی https://ve.cbi.ir قابل دسترسی می باشد و متقاضیان واجد شرایط  وام ازدواج می بایست از طریق امکانات موجود در این سامانه نسبت به ثبت درخواست اولیه ، پیگیری وضعیت درخواست و تکمیل نهایی اطلاعات به منظور دریافت وام ازدواج اقدام نمایند.

در ادامه از این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با جدیدترین امکانات این سامانه آشنا کنیم. البته از ابتدای تاسیس سامانه تا به امروز ، چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ امکانات تغییراتی در این سامانه به وجود آمده است که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

صفحه اصلی سایت وام ازدواج:

این صفحه که بعد از ورود به نشانی اصلی این سایت به شما نمایش داده می شود ، شامل توضیحات  و اطلاعات ، قوانین و هشدار های مورد نیاز قبل از ثبت نام می باشد.

صفحه شرایط و دستورالعمل ها:

 که فعلا خالی از محتوا می باشد و در واقع محتوای این صفحه در فعلا در صفحه اصلی گنجانده شده است.

ثبت نام جدید وام ازدواج:

در واقع مهم ترین و کاربردی صفحه سایت وام ازدواج است که متقاضیان در اولین قدم از ثبت درخواست خود ، باید به این صفحه مراجعه کنند.

ویرایش ثبت نام:

همانطور که از نام این قسمت پیداست ، این صفحه برای ویرایش اطلاعات کسانی که قبلا درخواست ثبت کرده اند استفاده می شود. اطلاعاتی مثل آدرس و یا بانک و شعبه انتخابی و …

حذف ثبت نام:

نام این قسمت کاملات توضیح دهنده ، هدف این صفحه است. در صورت لزوم به حذف درخواست وام ازدواج می توانید از این قسمت استفاده کنید.

مشاهده وضعیت:

برای پیگیری از وضعیت ثبت درخواست خود مثل تایید و یا عدم تایید و مطلع شدن از مشکلات احتمالی می توانید به این قسمت مراجعه کنید.

بازیابی و چاپ کد رهگیری:

برای بازیابی کد رهگیری یا چاپ مجدد اطلاعات در صورت فراموشی ، مفقودی برگ ثبت نام یا کد رهگیری می توانید از این قسمت کمک بگیرید.

سوالات متداول و تماس با ما:

این قسمت ها نیز که نیاز به توضیح ندارند و در صورت لزوم می توانید از آن ها استفاده کنید.

ثبت درخواست (ثبت نام) وام ازدواج:

در این قسمت از مقاله قصد داریم که قدم به قدم شما را با ثبت درخواست برای وام ازدواج آشنا کنیم و اطلاعات کافی را در اختیارتان بگذاریم:

برای شروع ثبت نام کافی است از منوی ثبت نام جدید از سمت راست صفحه کلیک کنید.

ثبت نام وام ازدواج 1402

در صفحه ای که برایتان باز می شود باید اطلاعات خواسته شده را درج کنید. اطلاعات مورد نیاز به همراه توضیحات لازم که باید به آن ها دقت کنید در کنار هر فیلد درج شده اند.

پس به صفحه اطلاعات تکمیلی منتقل خواهید شد و در آن صفحه نیز به همان منوال قبل می بایست سایر اطلاعات مورد نیاز را درج نمایید. مهم ترین قسمت در این بخش بانک و شعبه است که باید آن ها را از میان بانک ها و شعب موجود انتخاب کنید.

sec2 vame ezdevaj

نکته مهم در انتخاب بانک و شعبه این است که شما باید از قبل از انجام ثبت نام نسبت به تحقیقات لازم در راستای تعهدات مورد نیاز همان بانک اقدام کرده باشید تا مجبور به حذف ثبت نام یا ویرایش و از دست دادن وقت به علت عدم تطابق قوانین آن بانک با شرایط شما ، نشوید.

پس از آن برای تایید نهایی درخواست شما ، یک به شماره ای که در قسمت ابتدایی ثبت نام وارد کرده بودید ، ارسال خواهد شد که باید آن را در فیلد مورد نظر بنویسد و بعد از آن سیستم برای شما یک کدپیگیری صادر خواهد کرد و اطلاعات شما به صورت چاپی در دسترس خواهد بود.

ضروری است که شما عملیات چاپ را به درستی انجام دهید، چرا که بعد از فرا رسیدن نوبت شما و اطلاع بانک به شما نیاز است که این برگه که حاوی کد رهگیری ثبت نام وام ازدواج شماست را همراه با سایر مدارک به بانک و شعبه انتخابی بدهید.

شما متقاضی عزیز می توانید به منظور انجام راحت و بی دردسر عملیات ثبت نام وام ازداج و همینطور چاپ اطلاعات ثبت نام  با کارشناسان ما در کافی نت یگانه به صورت حضوری یا غیرحضوری در ارتباط باشید.

مدارک وام ازدواج 1402:

مدارکی برای برای دریافت وام ازدواج در سال 1402 باید به بانک ارائه دهید به شرح زیر می باشد:

 1. اصل و کپی سند ازدواج
 2. اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه زوجین
 3. اصل و کپی مدارک شناسایی ضامن یا ضامنین وام ازدواج
 4. ارائه آدرس محل سکونت و کدپستی معتبر برای زوج و زوجه
 5. ارائه کد رهگیری 10 رقمی درخواست وام ازدواج در سایت ve.cbi.ir
 6. در صورتی که از شرایط ایثارگری برای دریافت وام ازدواج استفاده می کنید مدارک مرتبط به این موضوع نیز باید ارائه گردد.
 7. شماره موبایل با مالکیت متقاضی
 8. در صورتی که فرد مزدوج زیر 18 سال باشد کارت ملی صاحب خط

شرایط دریافت وام ازدواج:

 1. افراد برای دریافت وام ازدواج باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و اتباع عزیز سایر کشور ها که در ایران به سر می برند وام تعلق نمی گیرد ولی ایرانیان مقیم خارج می توانند از این وام بهره مند شوند.
 2. متقاضی دریافت وام فقط یکبار می تواند این وام را دریافت کند ، پس برای آن دسته از افرادی که در ازدواج اول خود نسبت به دریافت وام اقدام کرده باشند ، دریافت وام برای بار دوم میسر نخواهد بود ولی در صورتی که در ازدواج اول وام ازدواج را دریافت نکرده باشید ، می توانید در ازدواج دوم آن را بگیرید و محدودیتی وجود ندارد.

از تاریخ عقد نباید بیشتر از 2 سال گذشته باشد و هم چنین وام به ازدواج های قبل از 1398 نیز تعلق نخواهد گرفت.

مبلغ وام ازدواج در سال 1402 :

مبلغ وام ازدواج در سال 1402 برای زوجین با شرایط سنی آقا بیشتر از 25 سال خانم بیشتر از 23 سال هر کدام مبلغ 180 میلیون تومان و مجموعا 360 میلیون تومان خواهد بود ولی دولت برای تشویق جوانان به ازدواج به افرادی که کمتر از سنین یاد شده ازدواج کنند به ازای هر نفر 220 میلیون تومان و مجموعا 440 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد.

نکته دیگر درباره مبلغ وام ازدواج این است که در صورتی که هرکدام از زوجین ایثارگر و یا فرزند ایثارگر باشند ، می توانند 2 برابر مبالغ یاد شده را دریافت کنند. یعنی برای وام 180 میلیون مساوی است با 360 میلیون و وام 220 میلیونی مساوی است با 440 میلیون. هم چنین باید یادآور شویم که در صورتی که برای مثال داماد دارای شرایط ایثارگری باشد به این معنا نیست که مبلغ وام عروس نیز دو برابر می شود و این فقط برای شخصی است که خودش ایثارگر یا فرزند ایشان باشد.

irans marrage loan growth over years

مقایسه مبلغ وام ازدواج در سال های گذشته:

 1. از سال 1388 (شروع قانون پرداخت وام) تا سه ماهه ابتدایی سال 1395 : سه میلیون تومان
 2. از ماه چهارم سال 1395 تا پایان سال 1396: 10 میلیون تومان
 3. سال 1397: 15 میلیون تومان
 4. سال 1398: 30میلیون تومان
 5. سال 1399: 50 میلیون تومان
 6. سال 1400: 70 میلیون تومان
 7. سال 1401: برای زوجین با سن آقا کمتر از 25 سال و خانم کمتر از 23 سال مبلغ 100 میلیون تومان و سایرین مبلغ 80 میلیون تومان
 8. سال 1402: برای زوجین با سن آقا کمتر از 25 سال و خانم کمتر از 23 سال مبلغ 220 میلیون تومان و سایرین مبلغ 180 میلیون تومان

این مقایسه ارقامی نشان می دهد که از ابتدای شروع قانون پرداخت وام ازدواج ، عدد این وام تا امروز نزدیک به 40 برابر افزایش یافته است.

کدام بانک ها پرداخت کننده وام ازدواج هستند و سایت کدام بانک ها برای وام ازدواج باز است ؟

طبق قانون و بودجه ای که دولت در اختیار بانک ها قرار می دهد ، تمامی بانک های کشور موظف هستند که متقاضیان را ثبت نام کرده و وام را مطابق با شرایط به ایشان پرداخت کنند و محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد.

اما برخی از بانک به دلیل محبوبیت بین مشتریان ممکن است که فرآیند انتظار طولانی تری داشته باشند.

بحث قابل انتخاب بودن یک بانک برای ثبت درخواست وام ازدواج یک مقوله لحظه ای است و نمی توان گفت که هم اکنون کدام یک از بانک ها قابل انتخاب است و بدین منظور شما باید سایت وام ازدواج را به صورت لحظه ای رصد نمایید.

اگر به هر دلیل نمی توانید همیشه صفحه بانک ها در سایت وام ازدواج را رصد نمایید یا نگران هستید که لحظه باز شدن بانک مورد نظر خود را به علت مشغله های روزمره یا عدم توانایی کار با اینترنت ، از دست بدهید می توانید ثبت نام خود را به کارشناسان مجرب ما در کافی نت یگانه بسپارید.

اینجا در کافی نت یگانه ، ما به صورت مداوم و لحظه ای صفحه مربوط به انتخاب بانک را رصد می کنیم و به محض ایجاد ظرفیت در هر بانک ، متقاضیان مرتبط با آن بانک را در سایت ثبت نام می کنیم.

نرخ سود و محاسبه اقساط وام ازدواج 1402:

بی شک مهم ترین قسمت در دریافت هر وام ، میزان سود و میزان بازپرداخت اقساط آن وام می باشد. طبق قانون مصوب برای پرداخت وام ازدواج ، میزان سود این وام 4% می باشد و اقساط آن 120 ماهه است.

بدین صورت میزان بازپرداخت اقساط برای وام 180 میلیون تومانی ماهانه 1میلیون 560 هزار تومان و میزان کل بازپرداخت آن 187 میلیون و 200 هزار تومان و برای وام 220 میلیون تومانی ماهانه 1 میلیون 961 هزار تومان و کل مبلغ بازپرداخت 228 میلیون 800 هزار تومان خواهد بود.

با این محاسبات زوجینی که وام هر کدام 180 میلیون تومان دریافت کرده باید ماهیانه مبلغی نزدیک به 3 میلیون تومان و زوجینی که وام 220 میلیونی دریافت کرده اند باید ماهیانه مبلغی نزدیک به 4 میلیون تومان برای بازپرداخت اقساط این وام کنار بگذارند.

شرایط ضمانت وام ازدواج 1402:

برای اطلاع از شرایط دقیق ضمانت و تعداد ضامن های مورد نیاز برای هر بانک بهتر است قبل از انتخاب بانک در سامانه و با مراجعه حضوری به شعب بانک های مختلف نسبت به شرایط ضمانت آن ها استعلام گرفته شود چرا که با توجه به مرکز مدیریت هر بانک این مقوله می تواند متفاوت باشد. اما چیزی که بدیهی است این اسکه قطعا بازنشستگان دارای فیش حقوقی و کارمندان رسمی دولت در همه بانک ها قابل قبول هستند و در صورتی که شما فرد یا افرادی را با این ویژگی دارید جای نگرانی نیست.

شرایط وام ازدواج اقلیت های دینی:

در پیروانان اقلیت های دینی ایران که دین آن ها مورد تایید دولت و قانون جمهوری اسلامی ایران می باشد هیچ محدودیتی برای دریافت وام وجود ندارد و این دسته از عزیزان مثل اکثریت و با شرایط برابر می توانند از مبلغ وام ازدواج بهرمنده شوند. تنها نکته قابل بیان برای این عزیزان این است که بجای سند ازدواج ، می توانند مدرک برابر با آن را که توسط مراکز دینی آن ها به ثبت رسیده و مورد تایید قانون ایران می باشد را در هنگام ثبت نام ارائه دهند و مشکلی از این بابت متوجه این دسته از افراد نمی باشد.

شرایط وام ازدواج ایرانیان مقیم خارج:

دریافت وام ازدواج 1402 ، برای آن دسته از افرادی که تابعیت ایرانی دارند ولی مقیم خارج هستند و در آن کشور ازدواج رسمی داشته اند امکان پذیر است. اما از آنجایی که سیستم به صورت هوشمند و بعد از ثبت عقد کد ملی افراد را تشخیص و اجازه ثبت نام را می دهد ، این دسته از افراد برای فعال کردن کد ملی خود در سامانه وام ازدواج کشور باید مراتب ازدواج و مدارک آن را از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برای سامانه ارسال کنند و پس از آن می توانند همانند سایرین نسبت به دریافت وام خود اقدام نمایند.

ثبت نام وام ازدواج کافی نت:

با توجه به زمان بر بودن ، کند بودن و عدم اطلاع و دانش کافی از کار با وب سایت های اینترنتی و باز نبودن ثبت نام بانک ها به صورت دائمی ، برای سهولت در انجام فرآیند ثبت نام و بررسی مکرر و دائم ثبت نام وام ازدواج بهتر است تا ثبت نام خود را به کافی نت های مجرب بسپارید.

کافی نت یگانت به صورت اختصاصی و شبانه روزی و با داشتن تجربه و اطلاعات کافی با بیش از ده سال سابقه انجام ثبت نام وام ازدواج و وام فرزند آوری آماده انجام درخواست های شما و هم چنین پاسخگویی و اطلاع رسانی به شما می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان مجرب کافی نت یگانه، می توانید از طریق شماره ثابت ۰۳۱۳۲۳۷۲۴۶۶ با ما در ارتباط باشید.

مبلغ وام ازدواج که پس از گذشت بیش از 12 سال از شروع آن حدودا به 40 برابر رسیده است ، فرصتی خوبی را برای افراد تازه ازدواج کرده فراهم می کند تا بخشی از هزینه های این امر شیرین را جبران نمایند. سود این وام بسیار کم و ناچیز است و اقساط بسیار زیاد و 120 ماهه آن حتی شرایط بهتری را برای دریافت این وام فراهم می آورد.

مبلغ این وام از سال 1388 که 3 میلیون تومان بوده به 180 (220) میلیون تومان در سال 1402 رسیده است و افراد نیاز به شرایط و مدارک پیچیده ای برای دریافت این وام ندارند.

به هر حال هدف از دولت ایران برای تصویت قانون وام ازدواج کمک به تسهیل فرآیند ازدواج جوانان بوده است.

با تشکر از شما که تا آخر مقاله زمان گذاشتید و امیدواریم که این محتوا بتواند شما در دریافت این وام یاری کند.

هم چنین در صورتی که متقاضی دریافت وام ازدواج هستید و به هر دلیل نمی توانید خودتان فرآیند ثبت نام و پیگیری وام را انجام دهید ، می توانید با کارشناسان ما در کافی نت یگانه در ارتباط باشید.

به امید موفقیت و بهروزی جوانان ایران زمین …

میخواهم وام ازدواج را از بانک ملی (ملت ، تجارت و …) دریافت کنم ، آیا باید به اینترنت بانک ، وارد بشوم و ثبت نام کنم ؟

خیر ؛ برای ثبت درخواست اولیه وام ازدواج باید از طریق سامانه اصلی وام ازدواج به نشانی ve.cbi.ir مراجعه نمایید.

از زمان عقد چقدر برای دریافت وام فرصت داریم؟

بعد از تاریخ عقد ، به مدت 48 ماه فرصت دارید که برای دریافت وام ازدواج درخواست دهید.

مدت زمانی که باید برای دریافت تسهیلات ، بعد از ثبت درخواست صبر کنم ، چقدر است ؟

این مورد بستگی به بانک انتخاب شده توسط شما و همینطور تامین بودجه بانک از طریق دولت دارد.

آیا ثبت نام یکی از زوج یا زوجه برای دریافت وام هر دو نفر کفایت می کند؟

خیر؛ هر یک از افراد باید بصورت جداگانه برای دریافت وام اقدام نمایند.

آیا ثبت نام وام ازدواج برای من و همسرم در دو شهر و یا بانک متفاوت امکان پذیر است ؟

بله ؛ این امکان وجود دارد که هر فرد در شهر یا بانک دلخواه خودش ثبت نام انجام دهد و محدودیتی ندارید.

حداقل و حداکثر سن برای دریافت وام ازدواج چقدر است ؟

حداقل سن برای آقایان 15 سال تمام شمسی و خانم ها 13 سال تمام شمسی ، برای حداکثر سن میزانی در نظر گرفته نشده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنوسید.

نشانی ایمیل شما، نشان داده نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous slide
Next slide

سایر مقالات:

ثبت نام مورد نظرتان را جست و جو کنید...
تاریخ انتشار
26 خرداد 1403
تاریخ انتشار
26 خرداد 1403
تاریخ انتشار
17 خرداد 1403
تاریخ انتشار
25 اردیبهشت 1403