یکم تیرماه ،آغاز مهلت ارسال اظهارنامه های مالیاتی عملکرد مشاغل سال 1402

ثبت نام وام فرزند آوری ؛ مدارک و جزئیات (قوانین سال 1402)

عناوین اصلی مقاله

مقدمه:

در این مقاله به بررسی همه موارد مورد نیاز برای متقاضیان ثبت نام وام فرزند آوری خواهیم پرداخت.

تولد فرزند جدید ، قطعا یکی از مهم ترین ، شیرین ترین و جذاب ترین رویداد ها و اتفاقات بعد از ازدواج است. امروزه اما با توجه به نوسانات اقتصادی و شرایط مالی ، این امر مهم در جامعه سخت تر از قبل شده است و خانواده ها و به خصوص زوجین تازه عروس و داماد کم تر به این موضوع فکر می کنند ، چرا که می دانند ، تامین معیشت و آینده مالی فرزندان با توجه به وضعیت فعلی اقتصادی، به امری پیچیده تبدیل شده است.

از آن رو اما نرخ جوانی جمعیت و فرزندآوری برای هر دولت و جامعه ای بسیار ضروری است و نرخ نیروی جوان و آماده به کار هر جامعه نباید پایین تر از حدود مشخص باشد.

در همین راستا دولت جمهوری اسلامی ایران با همکاری بانک مرکزی و برای تشویق زوجین به فرزندآوری و بالا نگه داشتن آمار جوانی در جامعه ، مدتی است که نسبت به شروع طرح “وام فرزند آوری” اقدامات لازم را به عمل آورده اند که در این مقاله قصد داریم، شما را با جزئیات ، شرایط و نحوه ثبت نام و سایر نکات مورد نیاز برای دریافت تسهیلات این طرح آشنا کنیم.

پس اگر شما نیز قصد ثبت نام و دریافت این تسهیلات را دارید ، بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در صورتی که مایل به دریافت وام ازدواج هستید ، مقاله وام ازدواج را بخوانید: اینجا کلیک کنید.

شرایط ثبت نام وام فرزند آوری:

قبل از اقدام برای دریافت این تسهیلات باید بدانید که این وام به همه آحاد جامعه تعلق نمی گیرد و افراد متقاضی باید مشمول شرایط دریافت وام فرزند آوری باشند تا با درخواست وام ایشان ، موافقت گردد.

در ادامه به ذکر آخرین و به روز ترین شرایط مورد نیاز برای دریافت وام فرزند آوری خواهیم پرداخت:

 1. وام فرزند آوری نیاز به سپرده گذاری از قبل ندارد.
 2. شروع بازپرداخت اقساط این وام ، بعد از گذشت 6 ماه از دریافت وام آغاز خواهد شد ، در واقع وام داری مدت تنفس 6 ماهه می باشد.
 3. افراد متقاضی باید آگاه باشند که این وام فقط به فرزندانی که از یکم فروردین 1401 و بعد از آن متولد شده اند ، تعلق می گیرد و پدر تا 2 سال بعد از به دنیا آمدن کودک می تواند نسبت به ثبت درخواست وام اقدام نماید.
 4. لازم به ذکر است که این وام برای هر فرزند متولد شده بعد از تاریخ مذکور ، فقط برای یکبار قابل دریافت است . به زبان ساده تر هر فرزند فقط یک وام.
 5. درصورتی که در حین بازپرداخت اقساط برای فرزند قبلی ، فرزند جدیدی متولد بشود ، پدر می تواند نسبت به دریافت وام برای فرزند جدید اقدام نماید و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.
 6. داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت این وام ضرورتی ندارد و پدر خانواده بدون داشتن پایان خدمت نیز می تواند نسبت به دریافت وام اقدام نماید.
 7. طبق تبصره 4 ماده 1 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ، این وام فقط برای شهروندان شهر هایی قابل اخذ خواهد بود که نرخ باروری شهر ، کمتر از 2.5 درصد باشد.

در صورتی که شرایط فوق را مطالعه نموده اید و تمایل به دریافت این وام دارید ، می توانید فرآیند ثبت نام و ایجاد در خواست را در سامانه ve.cbi.ir آغاز نمایید.

درصورتی که درمورد نرخ باروری شهرتان آگاهی ندارید و نمی دانید که میزان آن چقدر است و آیا شما مشمول این وام می شوید یا خیر ، باید بدانید که سامانه به صورت خودکار درباره  این موضوع عمل خواهد کرد و شما فقط کافی است که شهر را در سیستم وارد نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام وام فرزند آوری:

برای دریافت وام فرزندآوری نیاز است که مدارکی که در ادامه بیان خواهیم کرد را داشته باشید و سپس نسبت به ثبت نام خود در سایت اقدام نمایید.

در ضمن در صورتی که به هر علت قادر به انجام امور اینترنتی برای دریافت این وام نیستید ، می توانید تمام امور ثبت نام خود را به صورت حضوری یا غیرحضوری به کارشناسان مجرب ما در کافی نت یگانه بسپارید.

مدارک وام فرزندآوری برای ثبت نام اینترنتی ، عبارت اند از:

 • اطلاعات کارت ملی و شناسامه والدین
 • اطلاعات شناسنامه نوزاد
 • آدرس کامل محل سکونت
 • کد پستی ده رقمی و معتبر محل سکونت

مدارک وام فرزندآوری برای ارائه با بانک عامل عبارت اند از:

 • ارائه تصاویر (فتوکپی) از تمامی صفحات شناسنامه نوزاد و والدین
 • ارائه تصویر (فتوکپی) از تمامی صفحات شناسامه ضامن
 • ارائه یک فقره سَفته

آشنایی با سایت وام فرزند آوری:

دولت و شبکه بانکی کشور به منظور تسهیل کردن و پرداخت آسان وام فرزند آوری ، فرآیند ثبت نام و درخواست این وام را از طریق سامانه ve.cbi.ir طراحی و پیاده سازی کرده است که در ادامه قصد داریم به تشریح قسمت های مختلف سایت بپردازیم و شما را با آن آشنا کنیم:

صفحه انتخاب وام فرزند آوری یا ثبت نام وام ازدواج:

در این صفحه شما باید انتخاب کنید که مایل ثبت درخواست برای کدام یک از وام های ازدواج یا فرزند آوری هستید که در این مقاله انتخاب ما وام فرزند آوری خواهد بود.

صفحه اصلی سایت وامهای ازدواج و فرزندآوری

صفحه اصلی ثبت نام وام فرزند آوری:

در این صفحه شما می توانید راهنمایی ها و قوانین مربوط به ثبت نام را مشاهده کنید.

صفحه اصلی وام فرزند آوری

ثبت نام جدید وام فرزند آوری:

با استفاده از این قسمت می توانید نسبت به ثبت درخواست جدید برای ثبت نام وام فرزند آوری اقدام نمایید.

ویرایش ثبت نام قبلی:

با استفاده از این قسمت ، در صورتی که قبلا نسبت به ثبت نام وام فرزند آوری اقدام کرده باشید، می توانید برای ویرایش اطلاعات اقدام نمایید.

صفحه ویرایش ثبت نام وام فرزند آوری

حذف ثبت نام وام  فرزندآوری:

در صورتی که قبلا نسبت به ثبت نام وام فرزندآوری اقدام کرده اید و سپس منصرف شده اید ، می توانید با استفاده از این قسمت نسبت به حذف ثبت نام خود اقدام نمایید.

صفحه حذف ثبت نام وام فرزند آوری

مشاهده وضعیت وام فرزند آوری:

برای بررسی وضعیت درخواستی که برای وام فرزندآوری قبلا ثبت کرده اید مثلا تایید یا عدم تایید ، می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری وضعیت وام فرزند آوری

چاپ و بازیابی کد رهگیری وام فرزند آوری:

در صورتی که نیاز به چاپ اطلاعات ثبت نام فرزند آوری دارید و یا در صورتی که کد رهگیری ثبت نام خود را فراموش کرده اید ، می توانید از این قسمت استفاده کنید.

بازیابی کد رهگیری وام فرزند آوری

ثبت نام وام فرزند آوری اینترنتی:

برای ثبت نام وام فرزند آوری ابتدا باید از طریق آدرس اینترنتی ve.cbi.ir اقدام نمایید. در صفحه ای که برایتان باز می شود رو گزینه سامانه تسهیلات فرزند آوری کلیک کنید.(در صورتی که می خواهید برای وام ازدواج ثبت نام کنید ، گزینه تسهیلات ازدواج را انتخاب کنید.)

در صفحه جدیدی که باز شد، روی ثبت نام جدید از منوی سمت راست صفحه کلیک کنید.

بعد از کلیک روی ثبت نام جدید قسمت اول از فرم اطلاعات که شامل ، اطلاعات هویتی پدر و فرزند و اطلاعات محل تولد هر دو نفر است را تکمیل کنید و سپس رو گزینه ادامه کلیک کنید. در صورتی که شهر محل سکونت شما و اطلاعات هویتی شما با قوانین افراد مشمول وام همخوانی داشته باشد به صفحه هدایت خواهید شد ، در غیر اینصورت با خطا روبرو می شوید.

در صفحه بعدی سایر اطلاعات مثل محل سکونت و تلفن ثابت و بانک و شعبه مورد نظر  را درج نمایید و رو گزینه تایید نهایی کلیک کنید تا شماره رهگیری شما صادر شود و درخواست شما در صف بررسی بانک انتخابی قرار گیرد.

در این صفحه باید در مورد بانک و شعبه مورد نظر خود با پرس و جوی محلی و حضوری از شعب بانک ها ، انتخاب انجام شود ، چراکه هر بانک شرایط ضمانتی منحصر به فرد خود را دارد.

پیگیری ثبت نام وام فرزندآوری:

در صورتی که ثبت نام خود را قبلا از طریق قسمت ثبت نام جدید وام فرزندآوری انجام داده اید و کد رهگیری را در اختیار دارید و  اکنون قصد پیگیری وضعیت ثبت نام خود را دارید می توانید از طریق قسمت پیگیری ثبت نام وام فرزند آوری در گوشه سمت راست صفحه کلیک کنید.

در صفحه که برایتان باز می شود می توانید با کد ملی پدر (سرپرست) ، فرزند و شماره رهگیری که در اختیار دارید نسبت به مشاهده وضعیت درخواست خود اقدام نمایید.

حذف ثبت نام وام فرزندآوری:

در صورتی که قبلا نسبت به ثبت نام وام فرزند آوری اقدام کرده اید  و الان به هر دلیلی تمایل به دریافت وام ندارید و قصد انصراف دارید ، می توانید با مراجعه به قسمت حذف ثبت نام وام فرزندآوری در گوشه پایین سمت راست صفحه نسبت به حذف ثبت نام خود اقدام نمایید.

برای این کار باید از گوشه پایین سمت راست صفحه و با کلیک روی گزینه حذف ثبت نام به صفحه ، مورد نظر هدایت شوید ، در آن جا با وارد کردن شماره ملی سرپرست (پدر) ، شماره ملی فرزند و کد رهگیری ثبت نام ، نسبت به حذف درخواست خود اقدام نمایید.

مدت و شرایط بازپرداخت وام فرزندآوری:

زمانی که افراد قصد دارند برای دریافت هرگونه وام اقدام کنند ، یک سوال مهم برایشان پیش می آید: مدت بازپرداخت و میزان هر قسط به چه مقدار خواهد بود ؟ قطعا در مورد وام فرزند آوری نیز به همین شکل خواهد بود و سرپرستان خانوار می خواهند بدانند که وضعیت بازپرداخت و اقساط به چه شکل خواهد بود.

وام سیصد میلیون ریالی: 36 ماهه و با احتساب 4% سود وام مبلغ هر قسط تقریبا برابر است با : 8 میلیون هفتصد هزار ریال (870 هزار تومان) – فرزند اول

وام ششصد میلیون ریالی : 48 ماهه و با احتساب 4% سود وام مبلغ هر قسط برابر است با : 13 میلیون ریال (1.300.000 تومان) فرزند دوم

وام نهصد میلیون ریالی: 60 ماهه و با احتساب 4% سود وام مبلغ هر قسط برابر است با : 15 میلیون و ششصد هزار ریال (1.560.000 تومان) فرزند سوم

وام یک میلیارد و دویست میلیون ریالی: 72 ماهه و با احتساب 4% سود وام مبلغ هر قسط تقریبا برابر است با : 17 میلیون و سیصد و سی و سه هزار ریال (1.733.333 تومان) فرزند چهارم و بیشتر.

نمودار وام فرزندآوری

ثبت نام وام ازدواج کافی نت:

با توجه به زمان بر بودن ، کند بودن و عدم اطلاع و دانش کافی از کار با وب سایت های اینترنتی و باز نبودن ثبت نام بانک ها به صورت دائمی ، برای سهولت در انجام فرآیند ثبت نام و بررسی مکرر و دائم ثبت نام وام فرزند آوری بهتر است تا ثبت نام خود را به کافی نت های مجرب بسپارید.

کافی نت یگانت به صورت اختصاصی و شبانه روزی و با داشتن تجربه و اطلاعات کافی با بیش از ده سال سابقه انجام ثبت نام وام ازدواج و وام فرزند آوری آماده انجام درخواست های شما و هم چنین پاسخگویی و اطلاع رسانی به شما می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان مجرب کافی نت یگانه، می توانید از طریق شماره ثابت ۰۳۱۳۲۳۷۲۴۶۶ با ما در ارتباط باشید.

در انتهای مقاله ، قابل ذکر است که دولت در راستای تسهیل فرآیند ازدواج و تشکیل خانواده در انجام طرح هایی است که پیش تر نیز در قانون های حمایت از خانواده مطرح شده است.

افراد برای ثبت نام باید موارد و قوانین را به خوبی مطالعه و پس از تطابق شرایط نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

در کافی نت یگانه کارشناسان مجرب ما آماده پاسخگویی و انجام ثبت نام های شما مثل وام ازدواج و وام فرزند آوری هستند و شما می توانید از طریق مختلف مثل تماس تلفنی یا پیام در شبکه های اجتماعی با ما ارتباط بر قرار کنید.

امیدواریم که این مقاله بتواند در راستای دریافت وام فرزند آوری به شما کمک کند. ممنون که تا آخر مقاله را دنبال کردید.

همچنین می توانید سوالات خود را از طریق قسمت کامنت ها بیان کنید . کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

نحوه ثبت نام وام فرزندآوری به چه صورت خواهد بود ؟

برای ثبت نام باید از طریق سایت ve.cbi.ir و قسمت تسهیلات فرزندآوری و ثبت نام جدید اقدام نمایید و اطلاعات خواسته شده را درج نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام وام فرزندآوری چیست ؟

مدارک هویتی پدر و فرزند ، سفته و مدارک هویتی ضامن ، آدرس و کدپستی و شماره موبایل به نام سرپرست

میزان مبلغ وام فرزند آوری چقدر است ؟

میزان این وام برای فرزند اول تا پنجم متغیر و به ترتیب 30 میلیون تومان ، 60 میلیون تومان ، 90 میلیون تومان ، 120 میلیون تومان می باشد و برای فرزند چهارم به بعد همان مبلغ 120 میلیون خواهد بود و افزایشی ندارد.

آیا برای ثبت نام وام فرزندآوری نیازی به کارت پایان خدمت یا معافیت هست ؟

خیر برای دریافت این وام بحث خدمت سربازی مطرح نیست.

من دو سه ماهی است که ثبت نام کرده ام ولی اسمم برای حضور در بانک معرفی نشده است ، چه باید بکنم ؟

برای استعلام از وضعیت وام می توانید به دو روش اقدام نمایید الف) مشاهده وضعیت از طریق سایت و  ب) مراجعه حضوری به بانک

4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنوسید.

نشانی ایمیل شما، نشان داده نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous slide
Next slide

سایر مقالات:

ثبت نام مورد نظرتان را جست و جو کنید...
تاریخ انتشار
26 خرداد 1403
تاریخ انتشار
26 خرداد 1403
تاریخ انتشار
17 خرداد 1403
تاریخ انتشار
25 اردیبهشت 1403