کافی نت اصفهان یگانه

راهنمای درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری تامین اجتماعی (بروز رسانی ۱۴۰۳

درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری تامین اجتماعی
عناوین اصلی مقاله

درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری تامین اجتماعی

هر کدام از ما در زندگی ممکن است که دچار بیماری هایی شویم و مدتی مجبور به استراحت کردن و متوقف کردن کار کردن، شویم. این یک امر بدیهی است ، چراکه ما به دلیل شرایط بیماری نمی توانیم به کسب و کار و درآمد زایی بپردازیم.

حال سوال اینجاست که ضررهای مالی ناشی از عدم توانایی در ادامه کسب و کار و کسب درآمد را چگونه باید جبران کرد.

در صورتی که شما دارای بیمه تامین اجتماعی هستید این مقاله به شما کمک می کند تا با آگاهی از قوانین و با دریافت غرامت دستمزد در ایام بیماری خود ، هزینه های زندگی خود را در این مقطع، از تامین اجتماعی دریافت کنید و از بروز ضررهای مالی ناشی از عدم حضور در محل کار تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

آگاهی از قوانین غرامت دستمزد ایام بیماری از ضررهای مالی ناشی از دوره بیکاری جلوگیری می کند.

غرامت دستمزد ایام بیماری به چه معناست ؟

بیماری یا حادثه در کمین هر کسی است و می‌تواند ناگهان برنامه‌های زندگی را مختل کند. نگرانی از مخارج زندگی در این شرایط، بار این مشکلات را دوچندان می‌کند. اما خبر خوب این است که در چنین شرایطی، می‌توانید از حمایتی به نام “غرامت ایام بیماری” بهره‌مند شوید.

غرامت ایام بیماری،پرداختی از  جانب سازمان تامین اجتماعی به افرادی  است که به دلیل بیماری یا حادثه ناشی از کار، موقتاً از کار افتاده و قادر به کسب درآمد نیستند. در این شرایط، سازمان بخشی از حقوق و دستمزد این افراد را به طور موقت پرداخت می‌کند تا دغدغه‌های معیشتی آن‌ها تا حدودی رفع شود.

پس اگر روزی به دلیل بیماری یا حادثه مجبور به ترک کار شدید، نگران مخارج زندگی نباشید. با استفاده از غرامت ایام بیماری، می‌توانید با خیالی آسوده‌تر به دوران نقاهت خود بپردازید و به فکر سلامتی خود باشید.

و اما لازم به ذکر است در صورتی که به سبب بیماری یا دلایل دیگر کاملا از بیکار شدید ، باید بجای استفاده از غرامت دستمزد ایام بیماری، از بیمه بیکاری استفاده نمایید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد قوانین دریافت بیمه بیکاری و یا نحوه ثبت درخواست بیمه بیکاری دارید می توانید مقاله ما در ارتباط با بیمه بیکاری را مطالعه نمایید.

سامانه دریافت و درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری تامین اجتماعی

es.tamin.ir سامانه آنلاین خدمات تامین اجتماعی

در صورتی که واجد شرایط دریافت و درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری تامین اجتماعی هستید و قصد ثبت درخواست برای این مهم را دارید می توانید با مراجعه به سامانه اینترنتی تامین اجتماعی کشور به نشانی es.tamin.ir نسبت ایجاد درخواست جدید، در قسمت مربوطه و بدون نیاز به شعب بیمه ، اقدام نمایید.

قوانین دریافت غرامت ایام بیماری تامین اجتماعی

در روزهایی که بیماری یا حادثه‌ای ناخواسته شما را از کار دور می‌کند، غرامت ایام بیماری مانند مرهمی بر زخم‌هاست و از دغدغه‌های مالی تا حدودی می‌کاهد. این هدیه‌ی سازمان تامین اجتماعی شرایطی دارد که باید از آنها آگاه باشید.

کارگرانی که به دلیل بیماری یا حادثه ناشی از کار به طور موقت از کار افتاده‌اند و حقوقی از کارفرما دریافت نمی‌کنند، می‌توانند از این حمایت بهره‌مند شوند. اما توجه داشته باشید که در صورت از کار افتادگی دائم یا نقص عضو، این غرامت تعلق نمی‌گیرد و باید از طریق روش‌های دیگر برای دریافت حقوق و دستمزد اقدام کرد.

تا زمانی که طبق نظر پزشک و گواهی پزشکی، توانایی کار نداشته باشید، غرامت ایام بیماری به شما تعلق خواهد گرفت.

نکته مهم: دریافت حقوق از کارفرما در دوران بیماری، مانع دریافت غرامت ایام بیماری می‌شود. همچنین، اشتغال در دوران بیماری جرم محسوب می‌شود و عمل‌های جراحی زیبایی نیز مشمول غرامت ایام بیماری نمی‌شوند.

برای دریافت غرامت ایام بیماری، ابتدا باید به پزشک مراجعه و گواهی مبنی بر عدم توانایی انجام کار را دریافت کنید. سپس با ارائه این گواهی به کارفرما، معرفی‌نامه‌ای دریافت خواهید کرد. در نهایت با تکمیل مدارک و ارائه آن به سایت تامین اجتماعی، می‌توانید نسبت به دریافت غرامت اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت غرامت ایام بیماری شامل گواهی پزشک، معرفی‌نامه کارفرما، مدارک شناسایی، کارت بیمه و لیست پرداخت حق بیمه است.

نحوه محاسبه غرامت ایام بیماری؛ غرامت ایام بیماری چقدر است ؟

برای افرادی که قبل از بروز حادثه یا بیماری در چند کارگاه مشغول به کار بوده‌اند و حق بیمه را پرداخت می‌کردند، این غرامت بر اساس مجموع دستمزدها و با در نظر گرفتن حداکثر سقف حقوق محاسبه می‌شود.

شروط دریافت غرامت ایام بیماری تامین اجتماعی

  • فرد بیمه شده نباید کلا از کار افتاده باشد.
  • گواهی پزشکی توسط مراجع پزشکی تایید شده باشد.
  • فرد بیمار یا آسیب دیده در دوران نقاهت از کارفرمای خود حقوق و دستمزد دریافت نکند.
  • عدم اشتغال به کار در دوران بیماری.
  • بیمه شده در دوران بیماری استعفا ندهد و یا اخراج نشده باشد.
  • زمان درمان و استراحت مکتوب شود.

چگونگی ثبت درخواست غرامت ایام بیماری تامین اجتماعی

برای ثبت درخواست غرامت ایام بیماری در سامانه آنلاین تامین اجتماعی، ابتدا نیاز است تا در سایت این سازمان یک حساب کاربری بسازید.

داشتن حساب کاربری برای استفاده از خدمات سازمان تامین اجتماعی مثل دریافت سوابق بیمه و … امری ضروری است.

ایجاد حساب کاربری در سامانه ، کاری زیاد سختی نیست فقط کافی است از طریق نوار بالای سایت روی گزینه ثبت نام کلیک کنید سپس اطلاعات خواسته شده از جمله کد ملی ، شماره موبایل و سایر اطلاعات هویتی و همینطور رمز عبور دلخواه خود را درج نموده و سپس روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

پس از ایجاد حساب کاربری ، بوسیله کدملی و رمزی که در طول فرآیند ثبت نام انتخاب کرده اید ، وارید سامانه شوید.

از منوی بالا سایت ، گزینه بیمه شدگان ، زیر مجموعه حمایت های کوتاه مدت و سپس گزینه درخواست غرامت دستمزد ایام بیماری را انتخاب کنید.

در صفحه ای که بازشد باید اطلاعات خواسته شده را تکمیل نمایید، این اطلاعات شامل آخرین شعبه بیمه پردازی شما ، تاریخ شروع و پایان استراحت ، نام پزشک معالج و کد نظام پزشکی ایشان می باشد. بهتر است از پزشک معالجتان بخواهید تا با درج اطلاعات ویزیت و نسخ پزشکی شما در سامانه پزشکان تامین اجتماعی در انجام بهتر و سریع تر فرآیند های مربوط به دریافت غرامت به شما کمک کنند.

هم چنین بهتر است که تمامی مدارک پزشکی مرتبط با بیماری خود از جمله نسخ ویزیت یا دارو و دستور پزشک مبنی بر استراحت را از قبل اسکن کرده و حجم آن ها را به کمتر از 500 کیلوبایت کاهش دهید.

سپس گزینه “بله” را در زیر سوال “آیا دارای مدارک پزشکی مربتط با این بیماری هستید” را فعال کنید ، به این ترتیب فیلد های مرتبط با آپلود اسکن مدارک برای شما فعال خواهد شد و شما قادر خواهید بود تا مدارک پزشکی خود را در سامانه بارگزاری نمایید.

ثبت شماره حساب بانکی  برای دریافت غرامت ایام بیماری

چنانچه قبل از این ، شماره حساب بانکی خود را در سامانه تامین اجتماعی به ثبت نرسانده اید ، نیاز است پس از تمکیل فرم غرامت دستمزد ایام بیماری ، نسبت به ثبت شماره حساب بانکی از طریق گزینه “اعلام شماره حساب بانکی” در منوی “بیمه شدگان > خدمات نام نویسی” ، نسبت به درج شماره حساب بانکی جهت واریز غرامت اقدام نمایید.

کافی نت یگانه ارائه دهنده خدمات آنلاین تامین اجتماعی به صورت غیرحضوری

نتیجه گیری

فراموش نکنید که ثبت درخواست غرامت ایام بیماری به صورت آنلاین از طریق سامانه تامین اجتماعی امکان‌پذیر است. در این روش، پس از ایجاد حساب کاربری، می‌توانید با تکمیل فرم مربوطه و بارگذاری مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ثبت کنید.

با مطالعه این مقاله، با مفاهیم غرامت ایام بیماری، شرایط دریافت آن، و نحوه ثبت درخواست آشنا شدید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام، می‌توانید از کارشناسان مجرب ما در کافی نت اصفهان یگانه راهنمایی بخواهید. با کمال میل در خدمت شما هستیم.

با تشکر از اینکه تا پایان مقاله، همراه ما بودید ، در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود لطفا به آن امتیاز بدهید.

سوالات متداول

چه کسانی مشمول دریافت غرامت دستمزد می شوند؟

به طور کلی افرادی که تحت پوشش بیمه و مشغول به کار دچار بیماری شوند و مدتی را به همان علت ، قادر به انجام کار نباشند مشمول دریافت غرامت دستمزد می شوند.

مراحل دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری چیست؟

فرد متقاضی باید با ارائه مدارک و ثبت درخواست ، غرامت ایام بیماری را دریافت کند

آیا برای ثبت درخواست غرامت دستمزد ، نیازی به مراجعه حضوری به شعب هست؟

خیر جهت دریافت غرامت باید از طریق سامانه es.tamin.ir اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنوسید.

نشانی ایمیل شما، نشان داده نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous slide
Next slide

سایر مقالات:

ثبت نام مورد نظرتان را جست و جو کنید...
تاریخ انتشار
30 اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار
29 اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار
25 اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار
23 اردیبهشت 1403
تاریخ انتشار
19 اردیبهشت 1403